دلیل کدر شدن فرش چیست؟

دلیل کدر شدن فرش چیست؟

دلیل کدر شدن فرش چیست؟

دلیل کدر شدن فرش چیست؟ اگر فرش شما حالت کدری پیدا کرده باشد حتما از خود می پرسید دلیل کدر شدن فرش چیست؟ عوامل مختلفی در کدر و تار شدن فرش موثرند. در ادامه مطلب با دلایل کدر شدن فرش آشنا خواهید شد.

 

 

 

آشنایی با دلایل کدر شدن فرش

 

کدر شدن فرش ممکن است به دلایل گوناگونی اتفاق بیفتد که عبارتند از:

 

۱- استفاده طولانی و رفت و آمد زیاد

 

استفاده طولانی مدت از فرش و رفت و آمد زیاد روی آن می تواند دلیل کدر شدن فرش و تغییر کردن رنگ آن باشد. در چنین حالتی الیاف فرش دیگر زیبا و شفاف نبوده و ظاهری کدر و تار به خود می گیرند.

 

۲- تابش نور آفتاب

 

در برخی موارد علت کدر شدن فرش قرار گرفتن آن در معرض نور آفتاب است. برای مثال امکان دارد فرش خانه شما هیچگونه آلودگی نداشته و کاملا تمیز و پاکیزه باشد اما قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت طولانی فرش را کدر کرده باشد. بعضی از فرش ها در مکان هایی نزدیک به پنجره قرار دارند. استفاده از فرش در چنین مکان هایی باعث می شود در طول روز نور آفتاب بیشتر به فرش بتابد و در نتیجه فرش دچار تغییر رنگ بیشتری خواهد شد.

 

۳- عدم غبارگیری فرش قبل از شستشوی آن

 

غبارگیری فرش یکی از کارهایی است که باید حتما قبل از شستن آن انجام شود. گرد وخاک فرش را می توان به کمک جاروهای دستی یا برقی انجام داد. غبارگیری باعث می شود گرد و غباری که در بافت و ریشه های فرش وجود دارد از بین برود. شاید از نظر شما گرد و غبار موجود در بافت و پرزهای فرش ناچیز و کم باشد اما واقعیت آن است که می تواند ظاهر فرش را کدر و نازیبا کند.

۴- خیساندن فرش به صورت اشتباه؛ دلیل کدر شدن فرش

 

خیس کردن فرش به صورت اشتباه را هم باید به عنوان دلیل کدر شدن فرش نام برد. به یاد داشته باشید که استفاده از آب سرد یا داغ برای خیساندن فرش روش درستی نیست. برای خیساندن فرش باید از آبی که دمای ملایمی دارد استفاده کرد. علاوه بر این فرش را نباید به مدت طولانی در حالت خیس نگه داشت و بعد از خیساندن باید فورا آن را شستشو داد.

 

۵- استفاده از مواد شوینده نامناسب

 

استفاده از شوینده‌ های نامناسب یکی دیگر از عوامل موثر در کدر شدن فرش است. مواد شوینده ای که برای شستشوی فرش استفاده می شود باید با الیاف آن سازگار باشد. به عبارت دیگر شوینده فرش نباید باعث تغییر رنگ آن شود. استفاده از شوینده ‌های نامناسب برای شستن فرش علاوه بر کدر کردن الیاف آن باعث پوسیدگی فرش و زردی ریشه ها هم می شود.

 

۶- عدم آبکشی صحیح فرش

 

یک دلیل کدر شدن فرش آبکشی ناقص و اشتباه آن است. آبکشی باید به نحوی انجام شود که مواد شوینده به صورت کامل از فرش جدا شده و لابلای الیاف آن باقی نمانند. در صورتی که فرش به صورت ناقص و نادرست آبکشی شود بعد از خشک شدن دچار حالت تاری و کدری خواهد شد. فرش های دستباف بیشتر از سایر فرش ها با این مشکل مواجه می شوند. این نوع از فرش ها به دلیل آن که الیافشان طبیعی است در صورت آبکشی نامناسب بیشتر دچار تغییر رنگ می شوند.

 

۷- خشک کردن غیراصولی فرش

 

خشک کردن غیراصولی فرش را هم می ‌توان دلیل کدر شدن فرش دانست. زمانی که فرش خیس و مرطوب است برای خشک کردن نباید آن را در محیط ‌های آلوده قرار داد. محیط هایی که گرد و غبار، دود، ریزگرد و… در آنها وجود دارد مکان مناسبی برای خشک کردن فرش نیستند. خشک شدن فرش در اینگونه محیط ها باعث کدر شدن و تغییر رنگ آنها می شود. بنابراین توصیه می شود فرش بعد از شسته شدن در یک محیط کاملا سربسته خشک شود.

 

راه حل چیست؟

 

شاید تمایل داشته باشید فرش خود را در منزل شستشو انجام دهید اما با توجه به شرایط فعلی منازل امکان آن را نداشته باشید. قالیشویی کادوس با ارائه خدمات شستشوی فرش و قالی شویی همراه شماس. علاوه بر قالیشویی، خشکشویی مبلمان و خدمات ترمیم و رفو فرش در خدمت است.

 

 

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها


نحوه شستشوی فرش شگی
نحوه شستشوی فرش آشپزخانه
شستشوی خوشخواب در منزل با دستگاه
خدمات خشکشویی خوشخواب در منزل
دلیل کدر شدن فرش چیست؟
قالیشویی در منزل با دستگاه
Open chat
سلام
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟